آیا می‌دانستید؟

یار دوردانه های ایران در مناطق محروم با پویش مردمی مداد جادو از خیریه جامعه یاوری فرهنگی باشید. #مدادجادو

اگر در شهرهای بزرگ زندگی کنید، «مدرسه سه شیفته»، «نیمکت 4نفره» یا «پاک کردن دفتر مشق برای دوباره نوشتن» ممکن است یک تصویر دور و مبهم در ذهن‌تان باشد. اما هنوز در گوشه و کنار کشور هستند بچه‌هایی که با این تصویر، زندگی می‌کنند. آنها نه فقط با این مشکلات دست به گریبانند، بلکه شاید مجبور شوند برای درس خواندن روی زمین و توی کپر بنشینند، به جای کیف، کیسه پلاستیکی دست بگیرند، یا به خاطر اینکه راه مدرسه از روستایشان دور است، ترک تحصیل کنند.

 

ما حتی بچه‌هایی را می‌شناسیم که به خاطر ناتوانی در پرداخت حق بیمه 7500 تومانی مدرسه قصد ترک تحصیل داشته‌اند، یا دانش‌آموزی را سراغ داریم که اگر هزینه 20 هزار تومانی رفتن از روستا تا شهر و استفاده از کافی‌نت را داشت، می‌توانست در دانشگاهی که پذیرفته شده ثبت نام کند.

در دهه‌های گذشته دسترسی به آموزش خیلی بیشتر شده و تعداد مدارس رشد چشمگیری داشته، اما هنوز کاستی‌هایی وجود دارد که اگر دست به دست هم بدهیم، می‌توانیم آنها را برطرف کنیم تا هیچ بچه‌ای به خاطر فقر یا کمبود امکانات از تحصیل باز نماند. 

 

704A3677

 

آیا می‌دانستید؟

در ایران 3.5 میلیون نفر بی‌سواد مطلق هستند و حدود 30 میلیون نفر تحصیلاتی کمتر از راهنمایی دارند.

منبع آمار: سازمان نهضت سوادآموزی

در دوسال گذشته بیش از ۴۷ هزار دانش‌آموز کلاس اولی مردود شده‌اند.

منبع آمار: وزارت آموزش و پرورش

نیمی از کودکان 6ساله کشور به خاطر مشکلات مالی قادر به گذراندن دوره پیش‌دبستانی نیستند.

منبع آمار: وزارت آموزش و پرورش

در ایران حدود 40هزار دختر در سنین 6 تا 12 سال از تحصیل محرومند.

منبع آمار: معاونت امور زنان ریاست جمهوری  

مطالعات انجام شده درباره اثرگذاری آموزش‌های عمومی در اقتصاد ملی نشان می‌دهد به ازای هزار تومان سرمایه گذاری در آموزش کودکان، در آینده سودی معادل 53 هزار تومان برای کشور به دست می‌آید.

منبع آمار: موسسه مشاوره بین المللی اکسنچر  

در سال تحصیلی 94-93 در استان سیستان و بلوچستان 8.5 درصد از دانش‌آموزان کلاس اول مردود شدند. اما با اجرای طرح «آواورزی و الفباورزی» از سوی جامعه یاوری در بخشی از این استان، این آمار در سال تحصیلی 95-94 به 4.5 درصد رسید.

منبع آمار: اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان  

آیا می‌دانستید که در سال تحصیلی گذشته یک میلیون و 430 هزار نفر بین سنین 6 تا 18 سال در هیچ مدرسه‌ای از کشور ثبت نام نکردند و یک میلیون و 150 هزار دانش‌آموز نیز در کشور ترک تحصیل کرده‌اند؟

منبع آمار: سازمان نهضت سوادآموزی 

در سال تحصیلی 94-93 با همکاری جامعه یاوری و آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی، برای اولین بار تعداد بازماندگان از تحصیل در این استان به صفر رسید.

منبع آمار: اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی  

اگر تمام جهان برای 8روز هزینه‌ای صرف امور نظامی نمی‌کردند، هزینه لزم برای 12سال تحصیل رایگان و باکیفیت کودکان جهان فراهم می شد.

منبع آمار: موسسه بین‌المللی گلوبال سیتیزن  

 

 704A3820

 

راهکار ما

جامعه یاوری فرهنگی که یک سازمان مردم‌نهاد 33ساله است، در تمام سال‌های گذشته تلاش کرده با کمک‌های خیرین نواقص آموزشی را برطرف کند، دسترسی دانش‌آموزان به مدرسه را در همه مناطق، به خصوص نواحی دورافتاده‌تر و محروم‌تر تسهیل کند و کاری کند که بی‌سوادی و جهل زندگی هیچ بچه‌ای را تحت تاثیر قرار ندهد.

اجرای 840 پروژه مدرسه‌سازی و فضای آموزشی در گوشه و کنار کشور و پیاده‌سازی طرح‌های موثری مثل «با من بخوان»، «تولید حین آموزش» و «آوا ورزی و الفباورزی» برای دانش‌آموزان و مربیان، بخشی از این تلاش‌ها بوده‌اند. ما باور داریم که آموزش تنها چیزی است که آینده را تغییر می‌دهد و اگر می‌خواهیم فردای بهتری داشته باشیم، اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم، باید امروز روی آموزش فرزندان این کشور سرمایه‌گذاری کنیم.