سوالات رایج

یار دوردانه های ایران در مناطق محروم با پویش مردمی مداد جادو از خیریه جامعه یاوری فرهنگی باشید. #مدادجادو

چرا باید به آموزش کمک کنم؟

درباره کمبودهای آموزشی در ایران سازمان‌های مختلف آمارهای متفاوتی منتشر کرده‌اند. این آمارها نشان می‌دهد که هنوز در برخی بخش‌ها نیاز به همکاری و همدلی بیشتری داریم و می‌توانیم با کمک هم برخی کمبودها را برطرف کنیم.

بخشی از این آمارها اینجا جمع‌آوری شده‌اند:

 • در ایران 3.5 میلیون نفر بی‌سواد مطلق هستند و حدود 30 میلیون نفر تحصیلاتی کمتر از راهنمایی دارند.

منبع آمار: سازمان نهضت سوادآموزی


 • در دوسال گذشته بیش از ۴۷ هزار دانش‌آموز کلاس اولی مردود شده‌اند.

منبع آمار: وزارت آموزش و پرورش


 • نیمی از کودکان 6ساله کشور به خاطر مشکلات مالی قادر به گذراندن دوره پیش‌دبستانی نیستند.

منبع آمار: وزارت آموزش و پرورش


 • در ایران حدود 40هزار دختر در سنین 6 تا 12 سال از تحصیل محرومند.

منبع آمار: معاونت امور زنان ریاست جمهوری


 • مطالعات انجام شده درباره اثرگذاری آموزش‌های عمومی در اقتصاد ملی نشان می‌دهد به ازای هزار تومان سرمایه گذاری در آموزش کودکان، در آینده سودی معادل 53 هزار تومان برای کشور به دست می‌آید.

منبع آمار: موسسه مشاوره بین المللی اکسنچر


 • در سال تحصیلی 94-93 در استان سیستان و بلوچستان 8.5 درصد از دانش‌آموزان کلاس اول مردود شدند. اما با اجرای طرح «آواورزی و الفباورزی» از سوی جامعه یاوری در بخشی از این استان، این آمار در سال تحصیلی 95-94 به 4.5 درصد رسید.

منبع آمار: اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان


 • آیا می‌دانستید که در سال تحصیلی گذشته یک میلیون و 430 هزار نفر بین سنین 6 تا 18 سال در هیچ مدرسه‌ای از کشور ثبت نام نکردند و یک میلیون و 150 هزار دانش‌آموز نیز در کشور ترک تحصیل کرده‌اند؟

منبع آمار: سازمان نهضت سوادآموزی


 • در سال تحصیلی 94-93 با همکاری جامعه یاوری و آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی، برای اولین بار تعداد بازماندگان از تحصیل در این استان به صفر رسید.

منبع آمار: اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی


 • اگر تمام جهان برای 8روز هزینه‌ای صرف امور نظامی نمی‌کردند، هزینه لزم برای 12سال تحصیل رایگان و باکیفیت کودکان جهان فراهم می شد.

منبع آمار: موسسه بین‌المللی گلوبال سیتیزن

کمک‌های شما چطور سرنوشت بچه‌ها را عوض می‌کند؟

ما معتقدیم که تنها راه نجات از فقر و محرومیت‌های مادی و معنوی، مبارزه با جهل و توسعه دانش است و اگر همه کودکانی که در گوشه و کنار کشور زندگی می‌کنند فرصت برابر برای یادگیری و پرورش استعدادهایشان داشته باشند، می‌توانند آینده بسیار بهتری را برای کشور رقم بزنند. پشتوانه علمی این عقیده، مطالعاتی است که درباره آموزش کودکان انجام شده و نتایج آن نشان می‌دهد که در کشوری مثل هندوستان، به ازای هر یک دلار سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش کودک، در آینده سودی معادل 53دلار برای کشور به دست خواهد آمد.

به همین دلیل ما تلاش می‌کنیم تا محرومیت‌های آموزشی کودکان را با ساخت مدرسه و فضاهای آموزشی، یا کمک به تامین نیازهای تحصیلی آنها (مثل لوازم تحریر کافی، آموزش خوب و مناسب) در مناطق محروم کشور برطرف کنیم و امکان دسترسی به آموزش با کیفیت را برای آنها فراهم آورد.

چرا تکدانه به آموزش کودکان کمک می‌کند؟

شرکت‌ها و موسسات تجاری در ازای فعالیتی که انجام می‌دهند، وظایف و تعهداتی را نسبت به جامعه خود احساس می‌کنند. این تعهدات در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای است که در آن فعالیت می‌کنند و به آن «مسئولیت اجتماعی» گفته می‌شود.

شرکت تکدانه برای خود مسئولیت اجتماعی (CSR) خاصی مبتنی بر «توسعه پایدار» تدوین کرده که در این ساختار ارزشی 3 ستون اصلی برای آن در نظر گرفته شده است :
1)  محافظت از محیط زیست
2)  سبک زندگی سالم
3)  آموزش نظام مند
در همین راستا، تکدانه می‌کوشد با همکاری موسسه خیریه جامعه یاوری فرهنگی به بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی خود در حوزه آموزش عمل کند و جهل و بی‌سوادی را از گوشه و کنار ایران عزیز بزداید.

جامعه یاوری چه می کند؟

فعالیت‌های جامعه یاوری در دو حوزه مدرسه‌سازی و مدرسه‌یاری متمرکز شده است. در ادامه می‌توانید بخشی از فعالیت‌های 33ساله جامعه یاوری را مشاهده کنید:

840 پروژه مدرسه سازی در مناطق محروم

جامعه یاوری فرهنگی در 33سالی که از تاسیس آن می‌گذرد، 840 پروژه ساخت و تجهیز مدارس و فضاهای آموزشی را در مناطق محروم کشور اجرا کرده است؛ پروژه‌هایی که بیشتر آنها در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان رضوی متمرکز بوده اما بنا به ضرورت، در برخی موارد به استان‌های گیلان، تهران، سمنان و اصفهان هم رسیده است.

نتیجه این فعالیت بیش از 140 هزار متر مربع فضای آموزشی شامل مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، هنرستان، مدارس استثنایی بوده است. همچنین 53 کارگاه و سالن چند منظوره، 9سلف سرویس و 80خوابگاه به همت یاوران و خیرین جامعه یاوری فرهنگی ساخته شده است. جامعه یاوری فرهنگی بر این باور است که زمانی مأموریتش را درست انجام داده که: «هیچ کودکی در کشور به دلیل کمبود امكانات و فقر مالی از تحصیل باز نمانده باشد».

 

ساخت 1102کلاس درس در مقاطع مختلف تحصیلی

جامعه یاوری فرهنگی در 33سال گذشته 1102کلاس درس را در سطوح مختلف تحصیلی بنا کرده است. همچنین جامعه یاوری فرهنگی 247خوابگاه را در نزدیکی مدارسی که دسترسی به آنها برای دانش‌آموزان دشوار بوده، ساخته یا تجهیز کرده،12 کارگاه فنی (کامپیوتر، خیاطی، صنایع دستی و...) را برای حرفه آموزی به دانش‌آموزان مناطق محروم ساخته یا تجهیز کرده است. ساخت آزمایشگاه و پژوهش‌سرا، خانه بهداشت، سالن ورزشی، سلف سرویس و کتابخانه هم از دیگر فعالیت‌های این مجموعه در مناطق محروم بوده است. این سازمان خیریه همچنین 3کانکس برای برپایی کلاس‌های درسی در مناطق زلزله‌زده اهدا کرده و مواردی مانند ساخت خانه بهداشت، تجهیز درمانگاه، ساخت نمازخانه و سالن‌های چند منظوره را هم در کارنامه خود دارد.

 

تجهیز 11کارگاه فنی در هنرستان‌های کار و دانش

جامعه یاوری فرهنگی به کیفیت امکانات آموزشی در کنار کمیت آن معتقد است و به همین دلیل، از 1393 یک طرح مهم و تاثیرگذار به نام «تولید حین آموزش» را اجرا کرده است. هدف از این طرح آن است که دانش‌آموزان با یادگیری یک مهارت شغلی از هنرستان فارغ‌التحصیل شوند و نه تنها آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کار کسب کنند، بلکه در زمان تحصیل هم بتوانند مخارج خود را تامین کرده و کمک‌خرج خانواده باشند.

بنابراین 11کارگاه فنی در هنرستان‌های طراحی دوخت استان خراسان جنوبی تجهیز شد و اقلام مورد نیاز مثل پارچه و چرخ خیاطی در اختیار دانش‌آموزان دختر قرار گرفت تا پیراهن و شلوار پسرانه، ساک خرید، مانتوی مجلسی، مانتوی ساده، مانتو شلوار مدرسه و... را تولید کنند.

 تا شهریور 1395 بیش از 21هزار دست لباس با کیفیت بالا تولید شد و جامعه یاوری با خرید این محصولات، دستمزد دانش‌آموزان را پرداخت و لباس‌ها را میان دانش‌آموزان و کودکان و خانواده‌های نیازمند استان‌ خراسان جنوبی توزیع کرد. در این طرح مدارسی از شهرهای بیرجند، فردوس، سربیشه، مود، قاین، طبس، نهبندان در استان خراسان جنوبی و روستای جزه در بخش کوهپایه اصفهان شرکت داشتند.

جامعه یاوری فرهنگی در قالب طرح «تولید حین آموزش» یک کارگاه خیاطی دیگر را هم در نهبندان استان خراسان جنوبی تجهیز و امکان فعالیت تولیدی را برای 14نفر از زنان سرپرست خانواره این شهر فراهم کرده است. این کارگاه از بهمن ماه 1393 تاکنون 3050 دست لباس تولید کرده است.

 

کتابخوانی با 10066کودک

همه کودکان حق دارند کتاب باکیفیت بخوانند و به همین دلیل جامعه یاوری فرهنگی از سال 92 تفاهم‌نامه‌ای را با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان امضا کرد تا کودکان شهر‌های محروم هم به جمع کتابخوان‌ها بپیوندند. این تفاهم‌نامه که در قالب طرح «با من بخوان» اجرا می‌شود، در سال92 بیش از 750کودک را در 2شهرستان نهبندان و قائنات با دنیای کتابخوانی آشنا کرد و در سال93 بیش از سه هزار نفر از کودکان مقطع پیش دبستانی و اول دبستان ساکن 12شهر محروم را به جمع کتابخوان‌ها اضافه کرد. در سال 94 طرح با من بخوان باز هم در این شهرها اجرا و این بار شهرستان بشرویه و شهرهای زاهدان و زابل از استان سیستان و بلوچستان هم به طرح با من بخوان اضافه شدند. به این ترتیب در سال 1394 در استان خراسان جنوبی مجموعا 3216 کودک و در استان سیستان و بلوچستان 2300 کودک زیرپوشش طرح با من بخوان قرار گرفتند تا رقم کلی کودکان بهره‌مند از این طرح به 10066 برسد.

این کودکان که از سن پیش‌دبستانی تا پایان مقطع دبستان هستند،کتاب‌های با کیفیت و مناسب گروه سنی‌شان را دریافت کرده و با حضور مربی‌های آموزش دیده آنها را مطالعه می‌کنند تا مهارت‌های بلندخوانی، درک مطلب، تفکر انتقادی و فعالیت‌های هنری را یاد بگیرند. پیش از همه این‌ها کارگاه‌های آموزشی ویژه‌ای برای مربیان برگزار می‌شود تا شیوه‌های درست تدریس و کار با کتاب را بیاموزند. تا امروز 1124 مربی بومی از استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی آموزش دیده‌ یا در دوره‌های بازآموزی طرح «با من بخوان» شرکت کرده‌اند. این طرح که پیش‌تر در سال ۱۹۹۷، جایزه آساهی ژاپن را از آن خود کرده بود، در سال 2016 هم برنده جایزه معتبر یونسکو در حوزه ترویج کتابخوانی شد.

 

توزیع 55000جلد کتاب درسی میان دانش‌آموزان پیش‌دبستانی

دوره پیش‌دبستانی در ایران غیراجباری و غیر رایگان است و به همین دلیل، بسیاری از کودکان مناطق محروم قادر به شرکت در این دوره‌ها نیستند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان داده اهمیت این دوره حتی از دوران ابتدایی تحصیل هم بیشتر است و گذراندن دوره پیش‌دبستانی به کسب موفقیت‌های آکادمیک بیشتر و بالا رفتن کیفیت زندگی در تمام طول عمر منجر می‌شود. همین موضوع باعث شد تا جامعه یاوری فرهنگی اقدام به تالیف کتاب‌های پیش‌دبستانی باران و توزیع رایگان آنها در استان خراسان جنوبی کند تا هیچ کودکی به خاطر ناتوانی در پرداخت هزینه این کتاب‌ها از حضور در پیش‌‌دبستانی محروم نماند. این برای اولین بار است که آموزش و پرورش، تالیف و چاپ کتاب‌های درسی را به یک سازمان مردم‌نهاد و غیردولتی واگذار می‌کند. این کتاب‌ها با جدیدترین متدهای آموزشی و با درنظرگیری فرهنگی بومی منطقه، در 11هزار دوره 5جلدی توسط جامعه یاوری فرهنگی تالیف، چاپ و به رایگان میان تمام کودکان استان خراسان جنوبی توزیع شد.

 

ساخت 30مدرسه ویژه کودکان استثنایی

کودکان استثنایی چه دچار معلولیت‌های جسمی باشند و چه عقب‌ماندگی‌های ذهنی داشته باشند، همیشه جزو محروم‌ترین دانش‌آموزان هستند که امکانات آموزشی کفاف نیازهایشان را نمی‌دهد. کمبود مدارس ویژه و مشکل رفت و آمد باعث می‌شود بسیاری از این کودکان یا هیچ وقت وارد مدرسه نشوند یا خیلی زود ترک تحصیل کنند. در استان‌های محروم که با کمبود مدارس عادی هم مواجهند، این مشکل پررنگ‌تر است. جامعه یاوری فرهنگی با همین نگاه در 32سال فعالیت خود 30مدرسه برای کودکان استثنایی ساخته است. این مدارس بیشتر در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی هستند و امکانات آموزشی ویژه‌ای را در اختیار کودکان استثنایی قرار می‌دهند.

چطور می‌توانم کمک کنم؟

در کمپین مداد جادو شما برای کمک به دو شیوه می‌توانید اقدام کنید:

 • روش اول:

از نوشت‌افزار خود عکس بگیرید و با #مدادجادو در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. تکدانه به ازای هر عکس مبلغ 1000 تومان به دانش آموزان نیازمند کمک خواهد کرد. اگر صفحه اینستاگرامتان خصوصی است، می‌توانید عکس را به اینستاگرام مداد جادو دایرکت کنید.

 • روش دوم:

به یکی از طرح‌های زیر کمک نقدی کنید:

1- اهدای یک کوله پشتی با لوازم تحریر داخل آن (شامل 5جلد دفترچه، یک بسته مداد، یک بسته خودکار، یک بسته مداد رنگی، خط‌کش، پاک‌کن، تراش، لیوان، مسواک، خمیردندان). مبلغ اهدایی: 50هزار تومان.

2- حمایت از طرح «تولید حین آموزش» که درآن دانش‌آموزان هنرستانی امکان اشتغال و ورود به بازار کار پیدا می‌کنند. مبلغ اهدایی: 25هزار تومان.

3- بازآموزی آموزگاران دوره ابتدایی و به روز کردن دانش آنها برای ارائه آموزش بهتر به دانش‌آموزان. مبلغ اهدایی: 15هزار تومان

همین حالا کمک کنید

شرکت‌ها و موسسات چطور می‌توانند کمک کنند؟

اگر از صاحبان مشاغل هستید یا مایلید با مشارکت در کمپین مداد جادو به آموزش کودکان نیازمند کمک کنید، راه‌های مختلفی برای مشارکت شما وجود دارد. این همکاری در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شما تعریف خواهد شد و با معرفی‌ شما، مخاطبانتان به خوبی متوجه پایبندی شما به ارزش‌های اجتماعی و تلاشتان برای توسعه اجتماعی و فرهنگی می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر و برخورداری از امکانات تبلیغی می‌توانید با شماره تلفن 11-02126402606 دفتر جامعه یاوری فرهنگی تماس حاصل فرمایید.

حامیان ما